Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sveto tražio penziju i vozača * Sukob između Duška i Mila šansa za opoziciju * Provjeravaju porijeklo Mugošine imovine * Pejović podlegao povredama * Sveto tražio penziju i vozača * Perje i kreda * Običan dan vrhovnog cenzora
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-05-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Viktor Orban, mađarski premijer:
Migrantima ne treba dati ni cent.

Vic Dana :)

Zašto Crnogorci ne slave Prvi maj?
Zato što je praznik rada!

Mujo se obraća konobaru:
- Fata i ja obilježavamo 25 godina braka. Preporučite nam neko dobro vino.
- Prvo mi recite da li hoćete da slavite ili da zaboravite?

Dolazi kupac u zlataru:
• Dobar dan! Želeo bih da kupim poklon jednoj dami.
Zlatar:
• Samo izvolite... a da li je to za Vašu suprugu ili želite nešto skuplje?

Šator za dvoje, samo jednom upotrijebljen, mijenjam za dječja kolica.

Pita sin oca: - Tata, koliko para treba da se čojvek oženi?
- Ne znam, sine, još plaćam!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Porodica - datum: 2018-04-29 MAKSILOFACIJALNI HIRURG TANJA BOLJEVIĆ, ZA „DAN” GOVORI O FUNKCIJAMA NAJKOMPLIKOVANIJEG ZGLOBA U LJUDSKOM ORGANIZMU(1)
Poremećaji viličnog zgloba najčešći u trećoj deceniji života Funkcionalni poremećaji donjoviličnog zgloba između ostalog nastaju kada duže vrijeme postoje smetnje u zagrižaju (npr. otežano nicanje umnjaka), zbog stresnih ili konfliktnih situacija, straha, ako duže vrijeme postoji zategnutost mišića usled nekog stomatološkog zahvata, neposredno nakon protetske nadoknade promjenom zagrižaja, kaže Tanja Boljević
Dan - novi portal
Je­dan od naj­kom­pli­kov­ni­jih zglo­bo­va u ljud­skom or­ga­ni­zmu je do­njo­vi­lič­ni zglob i uko­li­ko ka­da otva­ra­te usta osje­ti­te bol ili ne­la­go­du po­put škljo­ca­nja, puc­ke­ta­nja, ogra­ni­če­nog kre­ta­nja, ima­te gla­vo­bo­lju i ote­ža­no žva­će­te - lje­kar­ska or­di­na­ci­ja je va­ša pr­va i je­di­na po­želj­na adre­sa. Ovaj zglob po­ga­đa­ju broj­na obo­lje­nja, me­đu ko­ji­ma su naj­če­šći funk­ci­o­nal­ni po­re­me­ća­ji. Kod od­ra­slih oso­ba zglob je ot­por­ni­ji na akut­ne in­fek­ci­je, ali s dru­ge stra­ne mno­go je sklo­ni­ji obo­lje­nji­ma ko­ja su po­sle­di­ca mi­šić­ne dis­funk­ci­je. Sve o ovim pro­ble­mi­ma, ka­ko ih ri­je­ši­ti i iz­li­je­či­ti, i vi­še od to­ga, zna mak­si­lo­fa­ci­jal­ni hi­rurg Ta­nja Bo­lje­vić, spe­ci­ja­li­sta na Kli­ni­ci za ORL i MFH Kli­nič­kog cen­tra, ko­ja je struč­ni sa­rad­nik iz obla­sti Mak­si­lo­fa­ci­jal­ne hi­rur­gi­je na Me­di­cin­skom i Sto­ma­to­lo­škom fa­kul­te­tu Uni­ver­zi­te­ta Cr­ne Go­re i je­dan je od cr­no­gor­skih na­uč­ni­ka is­tra­ži­va­ča u in­ter­na­ci­o­nal­noj or­ga­ni­za­ci­ji COST. Za či­ta­o­ce „Da­na” ob­ja­sni­la je kom­plek­snost te­me ra­zu­mi­je­va­nja funk­ci­je do­njo­vi­lič­nog zglo­ba, a s ob­zi­rom na to da je nje­go­va funk­ci­ja za­vi­sna dok­tor­ka je na­šim či­ta­o­ci­ma pre­do­či­la ne­ko­li­ko osnov­nih me­đu­sob­nih od­no­sa struk­tu­ra usne šu­plji­ne i vi­li­ca ko­ji uče­stvu­ju u go­vo­ru, di­sa­nju, žva­ka­nju i gu­ta­nju hra­ne.
– Do­njo­vi­lič­ni zglob (ar­ti­cu­la­tio tem­po­ro­man­di­bu­la­ris) je par­ni, je­di­ni po­kret­ni zglob gla­ve. Je­dan je od naj­kom­pli­kov­ni­jih zglo­bo­va u ljud­skom or­ga­ni­zmu. Zglob­ne po­vr­ši­ne ko­je se zglo­blja­va­ju su dio zglob­nog na­stav­ka do­nje vi­li­ce (ca­put man­di­bu­lae) i dio slje­po­oč­ne ko­sti lo­ba­nje (fos­sa man­di­bu­la­ris) sa di­sku­som iz­me­đu njih ko­ji olak­ša­va iz­vo­đe­nje po­kre­ta u nje­mu i ubla­ža­va pri­ti­sak na vi­lič­nu ja­mu pri­li­kom žva­ka­nja i udar­ca. Iz­vo­đe­nje po­kre­ta u ovom zglo­bu omo­gu­ća­va­ju i spo­lja­šnje i unu­tra­šnje ve­ze (li­ga­men­ti). Oba­vi­jen je zglob­nom ča­u­rom, a is­pu­njen si­no­vi­jal­nom teč­no­šću ko­ja sma­nju­je tre­nje iz­me­đu zglob­nih po­vr­ši­na. Na funk­ci­ju ovih zglo­bo­va zna­čaj­nu uti­ču i mi­ši­ći ko­ji uče­stvu­ju u otva­ra­nju i za­tva­ra­nju usta, kao i od­nos gri­znih po­vr­ši­na zu­ba gor­nje i do­nje vi­li­ce. Če­ti­ri pa­ra mi­ši­ća či­ne sku­pi­nu ma­sti­ka­tor­nih mi­ši­ća, a to su: ma­se­te­rič­ni, tem­po­ral­ni, me­di­jal­ni i la­te­ral­ni pte­ri­go­id­ni. I su­pra­hi­o­id­ni mi­ši­ći, ta­ko­đe, igra­ju va­žnu ulo­gu u funk­ci­ji ovih zglo­bo­va. Te­ško­će u ra­zu­mi­je­va­nju me­ha­ni­zma vi­lič­nog zglo­ba po­ti­ču uglav­nom od či­nje­ni­ce što po­kre­ti do­nje vi­li­ce ni­je­su is­klju­či­vo uslo­vlje­ni ob­li­kom zglob­nih po­vr­ši­na, već mi­šić­na ak­tiv­nost igra do­mi­nant­nu ulo­gu.
Pri sva­kom po­kre­tu do­nje vi­li­ce uče­stvu­ju isto­vre­me­no oba te­mo­ro­man­di­bu­lar­na zglo­ba. Po­kre­ti do­nje vi­li­ce se mo­gu po­di­je­li­ti u tri osnov­ne ka­te­go­ri­je: po­kre­ti otva­ra­nja i za­tva­ra­nja usta (spu­šta­nja i po­di­za­nja vi­li­ce), po­kre­ti na­pri­jed i na­zad, kao i la­te­ral­ni po­kre­ti (ro­ti­ra­ju­ći). Po­kre­ti ro­ta­ci­je omo­gu­ća­va­ju otva­ra­nje usta do naj­vi­še 26 mm in­ter­in­ci­zal­nog raz­ma­ka, a po­kre­ti kli­za­nja omo­gu­ća­va­ju otva­ra­nje usta do kra­ja i do­vo­de vi­li­cu na gra­ni­cu iš­ča­še­nja. Funk­ci­ja vi­lič­nog zglo­ba je za­vi­sna i od re­cep­to­ra ko­ji se na­la­ze u pe­ri­o­ral­nim me­kim dje­lo­vi­ma i je­zi­ku, u vi­lič­nim zglo­bo­vi­ma, u mi­ši­ći­ma, zu­bi­ma i pa­ra­don­ci­ju­mu, da­kle struk­tu­ra­ma ko­je se na­la­ze u usnoj šu­plji­ni.
Ko­ja su pri­mar­na obo­lje­nja TM zglo­ba? Ka­ko pre­po­zna­ti obo­lje­nja, ko­ji su osnov­ni simp­to­mi ko­je ne bi tre­ba­lo za­ne­ma­ri­va­ti?
– Pri­mar­na obo­lje­nja su ona ko­ja po­či­nju u zglo­bu, a ko­ja za po­sle­di­cu mo­gu ima­ti funk­ci­o­nal­ne smet­nje. U pri­mar­na obo­lje­nja tem­po­ro­man­di­bu­lar­nih zglo­bo­va spa­da­ju ar­tri­tis, tu­mo­ri, tra­u­mat­ska ošte­će­nja zglo­ba, po­re­me­ća­ji u raz­vit­ku. Pri­mar­na obo­lje­nja zglo­ba su znat­no rje­đa ne­go nji­ho­va se­kun­dar­na po­ja­va ko­ja na­sta­je usled pa­ra­funk­ci­o­nal­nih smet­nji sto­ma­tog­nat­nog si­ste­ma. Re­la­tiv­no ri­jet­ka po­ja­va pri­mar­nog obo­lje­nja zglo­ba kri­je ve­li­ke mo­guć­no­sti po­gre­šne di­jag­no­ze. Simp­to­mi ko­ji uka­zu­ju na ova obo­lje­nja su bo­lo­vi i to spon­ta­ni u pred­je­lu li­ca, vra­ta, slje­po­oč­nom pred­je­lu i pri po­kre­tu do­nje vi­li­ce; pri pal­pa­ci­ji (do­di­ru) zglo­ba i pri pal­pa­ci­ji ma­sti­ka­tor­nih in­fra i su­pra­hi­o­id­nih mi­ši­ća kao i mi­ši­ća vra­ta i ra­me­nog po­ja­sa; pri gu­ta­nju kao i spon­ta­ni ili bo­lo­vi pri po­kre­ti­ma me­kog nep­ca i je­zi­ka. Simp­to­mi su i ote­ža­no otva­ra­nje usta ko­je se opi­su­je kao ogra­ni­če­ni po­kre­ti do­nje vi­li­ce; de­vi­ja­ci­ja do­nje vi­li­ce pri otva­ra­nju usta u ho­ri­zon­tal­nom ili ver­ti­kal­nom prav­cu; kre­pi­ta­ci­je i škljo­ca­nje u zglo­bo­vi­ma; smet­nje pri po­kre­ti­ma za­tva­ra­nja usta; bo­lo­vi u uši­ma i raz­ne smet­nje u pred­je­lu uha; smet­nje u gu­ta­nju plju­vač­ke i osje­ćaj pe­če­nja u usti­ma i na kra­ju ne­svje­sti­ce.
Ko­ji fak­to­ri po­ve­ća­va­ju ri­zik za na­sta­nak dis­funk­ci­ja TM zglo­ba?
– Funk­ci­o­nal­ne smet­nje mo­gu iza­zva­ti ra­zni spo­lja­šnji uti­ca­ji i se­kun­dar­no do­ve­sti do obo­lje­nja zglo­ba, a na­zi­va­ju se funk­ci­o­nal­ne in­ko­or­di­na­ci­je. Vi­še eti­o­lo­ških fak­to­ra mo­že da uslo­vi po­ja­vu funk­ci­o­nal­nih smet­nji sto­ma­tog­nat­nog si­ste­ma. Za­pa­lje­nje do­vo­di do po­ja­ve bo­la. Po­ja­va tu­mo­ra do­vo­di do bo­la, kao i tra­u­ma, od­no­sno ne­u­ro­mi­šić­ni na­dra­žaj, a smet­nje u za­gri­ža­ju i psi­ho­mo­tor­ni iz­mi­je­nje­ni po­kre­ti ta­ko­đe vr­še ne­u­ro­mi­šić­ni na­dra­žaj ko­ji do­vo­di do gr­ča mi­ši­ća po­je­di­nač­no, ili gru­pa mi­ši­ća. Po­sle­di­ca ta­kvog pa­to­lo­škog na­dra­ža­ja je in­ko­or­di­na­ci­ja po­je­di­nih mi­ši­ća ili mi­šić­nih gru­pa. Do ovo­ga isto ta­ko do­la­zi i ako je jed­na mi­šić­na gru­pa bi­la pre­op­te­re­će­na, ili po­gre­šno op­te­re­će­na du­že vri­je­me. Psi­hič­ki uzro­ci igra­ju vr­lo če­sto od­lu­ču­ju­ću ulo­gu (po­na­vlja­nje stre­snih si­tu­a­ci­ja; sklo­nost ka de­pre­siv­nim sta­nji­ma; psi­hič­ka op­te­re­će­nja usled smrt­nog slu­ča­ja u po­ro­di­ci; ne­že­lje­na trud­no­ća; eg­zi­sten­ci­jal­ni pro­ble­mi; ma­njak usjpe­ha; usa­mlje­nost i dr).
Po­red na­ve­de­nih psi­hič­kih uzro­ka, po­ve­ća­nje to­nu­sa mi­ši­ća mo­že na­sta­ti usled pa­ra­funk­ci­ja: sti­ska­nje i škr­gu­ta­nje zu­bi­ma; uvla­če­nje gor­nje i do­nje usne iz­me­đu zu­ba; pri­ti­sak je­zi­ka na pred­nje zu­be, što je po­ve­za­no sa is­tu­ra­njem do­nje vi­li­ce; uvla­če­nje do­nje vi­li­ce; mo­tor­ni ti­ko­vi.
Ko­ji su funk­ci­o­nal­ni po­re­me­ća­ji TM zglo­ba, i ko­ji se si­no­ni­mi u prak­si naj­če­šće ko­ri­ste za ta obo­lje­nja? Ko­ji eti­o­lo­ški fak­to­ri naj­če­šće do­vo­de do na­sta­na­ka funk­ci­o­nal­nih po­re­me­ća­ja TM zglo­ba? U ko­joj ži­vot­noj do­bi do­la­zi do njih?
– Funk­ci­o­nal­ni po­re­me­ća­ji vi­lič­nih zglo­bo­va su po­re­me­ća­ji u fun­ci­o­ni­sa­nju kod ko­jih pri­mar­ni uzro­ci uglav­nom ni­je­su u sa­mom zglo­bu. Za funk­ci­o­nal­ne po­re­me­ća­je tem­po­ro­man­di­bu­lar­nih zglo­bo­va po­sto­ji vi­še si­no­ni­ma ko­ji su i da­nas u upo­tre­bi: Ko­ste­nov sin­drom, smet­nje man­di­bu­lo­mo­to­rič­ne ko­or­di­na­ci­je, oro­fa­ci­jal­na dis­ki­ne­zi­ja, sin­drom bol­ne dis­funk­ci­je tem­po­ro­man­di­bu­lar­nog zglo­ba. Sve vi­še auto­ra i su­bluk­sa­ci­ju do­njo­vi­lič­nog zglo­ba ubra­ja­ju u funk­ci­o­nal­ne mi­o­a­r­tro­pa­ti­je.
Funk­ci­o­nal­ni po­re­me­ća­ji na­sta­ju:
– Ka­da du­že vri­je­me po­sto­je smet­nje u za­gri­ža­ju (npr. ote­ža­no ni­ca­nje um­nja­ka), stre­sne si­tu­a­ci­je, strah ili kon­flikt­ne si­tu­a­ci­je - do­la­zi do pre­ko­ra­če­nja kom­pen­za­tor­ne mo­guć­no­sti. Ovo se naj­če­šće ja­vlja kra­jem tri­de­se­tih i po­čet­kom če­tr­de­se­tih go­di­na.
– Ako du­že vri­je­me po­sto­je pa­ra­funk­ci­ja ili za­teg­nu­tost mi­ši­ća usled ne­kog sto­ma­to­lo­škog za­hva­ta (od naj­pro­sti­jeg do pro­tet­skih na­dok­na­da). Ovo se sri­je­će u pe­toj i še­stoj de­ce­ni­ji ži­vo­ta.
– Te­go­be na­sta­ju ne­po­sred­no na­kon pro­tet­ske na­dok­na­de pro­mje­nom oklu­zi­je (za­gri­ža­ja).
– Kod oso­ba sa pu­nim zub­nim ni­zom i nor­mal­nim za­gri­ža­jem. U ovim slu­ča­je­vi­ma se naj­če­šće ra­di is­klju­či­vo o psi­hič­kom ka­u­zal­nom uzro­ku.
Po­red ovih uzro­ka, po­re­me­ća­ji mo­gu na­sta­ti kao po­sle­di­ca hro­nič­nih za­pa­lje­nja si­nu­sa, kod ne­u­ral­gi­ja u pred­je­lu li­ca i kao po­sle­di­ca po­sto­ja­nja pri­mar­nih obo­lje­nja do­njo­vi­lič­nog zglo­ba. Funk­ci­o­nal­ni po­re­me­ća­ji su naj­če­šći u tre­ćoj de­ce­ni­ji ži­vo­ta i opa­da­ju u sta­ri­jem ži­vot­nom do­bu. U oko 70 od­sto slu­ča­je­va se ja­vlja kod že­na, 30 od­sto kod mu­ška­ra­ca.
Od če­ga se sa­sto­ji po­čet­na fa­za li­je­če­nja funk­ci­o­nal­nih po­re­me­ća­ja TM zglo­ba, a u ko­joj fa­zi li­je­če­nja se ko­ri­sti hi­rur­ška te­ra­pi­ja?
– Pri pr­vom pre­gle­du po­treb­no je na­pra­vi­ti po­ste­pe­ni plan te­ra­pi­je i ob­ja­sni­ti pa­ci­jen­tu da te­go­be od­mah ne­će pro­ći i da če­ste po­sje­te lje­ka­ru ne zna­če da se ra­di o te­škom obo­lje­nju. Pa­ci­jent mo­ra bi­ti svje­stan či­nje­ni­ce da te te­go­be ni­su naj­če­šće re­zul­tat or­gan­skih obo­lje­nja i da zbog to­ga ne zah­ti­je­va­ju hi­rur­ški tret­man. Tret­man ko­ji bi tre­ba­lo da do­ve­de do iz­lje­če­nja, za­vi­si od tač­ne di­jag­no­ze, eli­mi­na­ci­je lo­ših na­vi­ka i us­po­sta­vlja­nja nor­mal­ne oklu­zi­je.
Ka­u­zal­na te­ra­pi­ja (ko­jom se ot­kla­nja­ju uzro­ci bo­le­sti) je te­ška zbog te­ško­ća u pro­cje­nji­va­nju uče­šća psi­ho­so­mat­skih i oklu­zi­o­nih fak­to­ra (ve­za­nih za za­gri­žaj). Uslov za kli­nič­ku di­jag­no­sti­ku je ukla­nja­nje mi­šić­nog spa­zma (gr­ča) ko­ji pred­sta­vlja pr­vi te­ra­pe­ut­ski ko­rak. Šul­te pred­la­že od­re­đe­ne po­ste­pe­ne po­stup­ke u te­ra­pi­ji. Pa je ta­ko u po­čet­noj fa­zi po­treb­no ot­kri­ti uzro­ke ko­ji do­vo­de do iz­mi­je­nje­ne funk­ci­je i ra­di­ti na nji­ho­vom eli­mi­ni­sa­nju. Ako anam­ne­za pru­ža po­dat­ke da po­sto­ji psi­hič­ki ka­u­zal­ni fak­tor, on­da se opre­zno mo­ra uka­za­ti na me­đu­sob­ne od­no­se. Pa­ci­jen­tu tre­ba ob­ja­sni­ti da pri po­seb­nim psi­hič­kim sta­nji­ma ili stre­so­vi­ma do­la­zi do „gr­če­va mi­ši­ća za žva­ka­nje”. Već pri pr­voj po­sje­ti mo­že se po­če­ti sa fi­zi­o­te­ra­pi­jom bol­nih zglo­bo­va i zgr­če­nih i bol­nih mi­ši­ća.
Funk­ci­o­nal­na te­ra­pi­ja se pri­mje­nju­je kao kod su­bluk­sa­ci­je (ne­pot­pu­no iš­ča­še­nje) do­njo­vi­lič­nih zglo­bo­va. Pri to­me ne po­sto­ji rav­no­te­ža iz­me­đu otva­ra­ča i za­tva­ra­ča, ko­ja mo­že po­mo­ći ta­kvih vje­žbi da se uklo­ni. Vje­žbe se spro­vo­de tri pu­ta dnev­no po ne­ko­li­ko mi­nu­ta. Ra­di se ko­rek­ci­ja oklu­zi­o­nih smet­nji (gri­znih po­vr­ši­na zu­ba) bru­še­njem. Uko­li­ko je do­šlo do po­bolj­ša­nja, oba­vlja se pro­tet­sko zbri­nja­va­nje. Ni­ka­da se de­fi­ni­tiv­nom pro­tet­skom zbri­nja­va­nju ne pri­stu­pa dok ne pre­sta­nu bo­lo­vi.
Hi­rur­ško li­je­če­nje ovih pro­ble­ma se iz­u­zet­no ri­jet­ko ra­di i pred­nost se da­je dru­gim vi­do­vi­ma li­je­če­nja. Ima oprav­da­nja ra­di­ti ope­ra­ci­je kod an­ki­lo­ze (uko­če­no­sti zglo­ba), ka­da pa­ci­jent ne mo­že uop­šte da otvo­ri usta i ka­da su dru­gi vi­do­vi li­je­če­nja is­cr­plje­ni i ne da­ju re­zul­ta­te.
Lji­lja­na Mi­nić


Pr­vi po­da­ci 1773, pr­ve ope­ra­ci­je 1851. go­di­ne

U struč­noj, me­di­cin­skoj li­te­ra­tu­ri se na­vo­di da je pr­ve po­dat­ke o vi­lič­nom zglo­bu iz­nio 1773. go­di­ne Džon Han­ter. On ga opi­su­je kao dvo­ko­mor­ni zglob odvo­jen jed­nim ko­lu­tom. Po­čet­kom ovog vi­je­ka osim in­fek­ci­ja i tu­mo­ra u ovom do­me­nu bi­le su po­zna­te luk­sa­ci­je (iš­ča­še­nja) i an­kli­o­ze (uko­če­nost), a an­ti­bi­o­ti­ci su do­pri­ni­je­li uspje­šnom li­je­če­nju za­pa­ljen­skih pro­ce­sa ta­ko da su po­slje­di­ce u pred­je­lu zgloba i zo­stat­ka ra­sta vi­li­ce po­sta­li ri­jet­ki. Pr­ve ope­ra­ci­je an­kli­o­ze iz­ve­de­ne su 1851. i 1854. go­di­ne.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"